EÜ szolgálat

Közzététel dátuma: .

Az Iskola-egészségügyi Szolgálatot Szentendre város Önkormányzata működteti a Gondozási Központ keretein belül.

Az iskola- egészségügyi feladatokat egy főállású iskolaorvos, és egy főállású iskolavédőnő látja el az iskolában.

Rendelési idők

Iskolaorvos: dr. Tamás Györgyi

Szerda: 9-12h

Iskolavédőnő: Varga Tamásné Adrienn

Hétfő, szerda, péntek: 8-14h

Fő cél : a megelőzés

A szolgálat tevékenységi körébe tartozik a gyermekek, tanulók egészségi állapotának szűrése, követése, alkalmassági vizsgálatok elvégzése, közegészségügyi és járványügyi feladatok ellátása, az elsősegélynyújtás, részvétel a nevelési-oktatási intézmények egészségnevelő tevékenységében valamint környezet egészségügyi feladatok megoldása.

- a tanulók orvosi, és védőnői vizsgálata és a fokozott ellenőrzésre szorultak gondozásba vétele,

- védőoltások beadása,

- pályaalkalmassági és szakmai alkalmassági vizsgálatok,

- testnevelési csoportbeosztás elkészítése,

- sporttal kapcsolatos iskola-egészségügyi teendők ellátása,

- ambuláns betegellátás az iskolaorvosi rendelőben,

- részvétel az iskolai egészséges életmódra nevelésben,

- tisztasági vizsgálat

A tanév folyamán  kötelezően a 10., és 12. évfolyam belgyógyászati és érzékszervi szűrése folyik, valamint  a 16 évesek  (1997. szept. 01-1998. aug. 31. között születetteknél) záró állapotvizsgálatát végezzük. Negatív vizsgálati eredmények esetén külön nem értesítjük a szülőket. Amennyiben felmerül valamilyen elváltozás gyanúja, a gyermek általában beutalót kap szakorvosi vizsgálatra, ahol javaslatot kap a további kezelésre vonatkozóan. Beutalás esetén kérjük, hogy a tanuló a vizsgálat eredményét az iskola orvosi rendelőjében mutassa be!

A szűrővizsgálat elemei:

- testtömeg és testmagasság mérése ( elhízás, kóros soványság )

- mozgásszervek vizsgálatata ( lúdtalp, gerincferdülés…)

- vérnyomásmérés ( magas vérnyomás )

- szív és tüdő vizsgálatata

- látásvizsgálat ( látásélesség, kancsalság )

- színlátás vizsgálata ( színtévesztés )

- golyva szűrése tapintásos módszerrel,

- hallásvizsgálat ( halláskárosodás kiszűrése )

Korrekciós gondozás

Az orvosi vizsgálatok során kiszűrésre kerül az egészségileg veszélyeztetett gyermek, majd beutalóval szakorvosi vizsgálatra küldjük. Nagyon fontos, hogy a diákok minél hamarabb keressék fel a szakrendelőt !!!

A vizsgálati eredmények alapján gondozásba vesszük a tanulót, nyomon követjük egészségi állapotának változását.

Szakmai alkalmassági vizsgálat

9. osztályban pályaalkalmassági vizsgálatokat végzünk, ehhez szükséges tüdőszűrés, bőrgyógyászat, teljes fizikális vizsgálat (utóbbi kettőt az iskolaorvos végzi). Minden pályaalkalmassághoz szükséges egészségügyi kiskönyv, kivéve  karosszérialakatos, villanyszerelő,  utóbbinál EKG vizsgálat történik.

Miből áll a szakmai alkalmassági vizsgálat?

1. A tanuló pontos, részletes kikérdezése:

- korábbi betegségek
                   - eszméletvesztéses rosszullétek előfordulása
                   - örökletes megbetegedések a családban
                   - megelőző kórházi kezelések, műtétek
                   - gyógyszerszedés
                   - megtörtént balesetek
                   - allergiák

2. Testsúly és testmagasság mérése

3. Belgyógyászati jellegű részletes vizsgálat

4. Szemészeti vizsgálat

5. Hallásvizsgálat

6. Választott szakma követelményeinek megfelelő szakorvosi vizsgálatok (beutalóval)

A fiatalok egészségügyi alkalmasságáról az I. fokú döntést minden lényeges szempont figyelembevételével az iskola-egészségügyi orvos hozza.
A döntés megfellebbezhető. A felülvizsgálatot - II. fokú döntést - FJOKK Ifjúságvédelmi Intézetének Bizottsága végzi orvos, szülő, iskola, pedagógus kezdeményezésére.
A II. fokú döntés végleges érvényű.

Egészségfejlesztés

Az iskolai környezeti nevelés fontos és elengedhetetlen része az egészségnevelés. Ez a pedagógiai folyamat is kétrétegű:

- egyrészt az iskolai élet mindennapos gyakorlatában - az iskola üzemeltetésében, fenntartásában - kell gondoskodni az iskolában dolgozók és tanulók egészségéről.

- másrészt az iskolák tantervében, tanítási gyakorlatában szerepet kapnak az egészségre, az egészség megőrzésére vonatkozó ismeretek, fogalmak, adatok és összefüggések. Ehhez a programhoz kapcsolódva iskoláinkban az adott életkornak megfelelő, a tantervbe illeszkedő egészségnevelő előadásokat tartunk.

Középiskola

Az alább megadott témakörökből az érdeklődési körüknek megfelelően választhatnak az osztályfőnökök és a tanulók:

egészséges táplálkozás

dohányzás

alkoholfogyasztás

illegális droghasználat

családi életre nevelés

szexualitás

Megosztás itt: FacebookMegosztás itt: Twitter
DMC Firewall is a Joomla Security extension!